niedziela, 1 lipca 2012

Stodoła w Tworkach

Już jakiś czas temu zwiedzając szpital dla psychicznie chorych w Tworkach (dzielnica Pruszkowa) odkryliśmy starą stodołę, która w środku jest dość malownicza i ubytki w dachówkach przypominają niebo, na którym widać miliony gwiazd. Sam obiekt jest bardzo łatwo dostępny i zwiedzać go można praktycznie zawsze. Ciekawa jest natomiast historia owego obiektu. Zapytacie: Dlaczego na terenie szpitala psychiatrycznego są zabudowania rolnicze?

 Odpowiedź jest bardzo prosta. Pierwszy dyrektor szpitala dr Władimir Nikołajewicz Chardin (pełniący funkcję zarządcy szpitala w latach: 1891-1904) postanowił o tym, że: "należy otoczyć poszczególne pawilony ogródkami, którymi opiekują się spokojniejsi pacjenci (...) Przy pomocy pacjentów, na jego polecenie, zagospodarowano właściwie fermę, założono ogród warzywny i sad, a także postawiono szklarnie i wykopano stawy rybne, wykorzystując do nich specjalnie doprowadzoną wodę z Utraty" (J. Kaleta, Pruszków przemysłowy, Wyd. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Pruszkowie, Pruszków 2010, s. 132).

Warto wspomnieć, że szpital był oświetlony w całości za pomocą lamp elektrycznych! Co budziło niemały podziw wśród społeczności lokalnej. Wracając jednak do kwestii żywieniowych, warto zauważyć, że szpital przez 121 lat swojego istnienia przeszedł swoistą metamorfozę pod tym względem, zaczynając od produkcji własnych artykułów spożywczych i sporządzaniu z nich posiłków na miejscu przez kuchnię w budynku gospodarczym (który jest największym budynkiem na terenie szpitala) poprzez gotowanie na miejscu posiłków z kupionych produktów na rynku i kończąc na wyrzuceniu wszystkich pracowników kuchni bądź przeniesienia ich na oddziały szpitalne i sprowadzaniu posiłków od jednej z firm cateringowych. Owy catering serwuje niezbyt smaczne jedzenie co potwierdzają pacjenci i pracownicy. (Skąd to wiemy? Jeden z twórców post-apo-2012 miał styczność z pracownikami owego szpitala przez ponad 15 lat i jak sami się domyślacie nadal zna część z nich, którzy tam  nadal pracują i mówią to i owo). Zapraszam do obejrzenia relacji z eksploracji opuszczonej stodoły na terenie szpitala psychiatrycznego w Tworkach:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz